Ile kosztuje kąpiel dziecka?

Sprawdziłem, ile kosztuje kąpiel dziecka. „Modelem” był synek, 4 lata. Wiadomo, że inne koszty będą w zależności od wieku (sprawdzę też, jak to wygląda w przypadku młodszego dziecka).

Niezależnie, kto się w mojej rodzinie kąpie, mamy do czynienia z wanną 120 cm. Ma to o tyle znaczenie, że już dzięki temu oszczędzamy sporo wody w stosunku choćby do kąpieli moich rodziców, którzy mają u siebie wannę 175 cm.

4-latek ma już swoje wymagania. „Tatusiu, poproszę dużo wody”, „poproszę dużo piany” – znacie to? Ja znam i wiem, jak sobie z tym poradzić. 

Wróćmy do kosztów kąpieli dziecka. Konkrety (średnia z dwóch monitorowanych kąpieli).

Zużycie wody:

ciepła woda: 38 litrów
zimna woda: 20 litrów
zimna woda do spłukania wanny przed i po kąpieli: 5 litrów

W mojej spółdzielni koszt m3 zimnej wody to 11,47 zł a m3 ciepłej wody to 21,43 zł (11,47 zł za zimną wodę + 9,96 zł za podgrzanie). Widać więc, że kluczowe znaczenie ma zużycie ciepłej wody, która jest 2x droższa od zimnej. Może to jest kierunek ewentualnych oszczędności. Sprawdzę w przyszłości, czy da się obniżyć trochę temperaturę kąpieli bez uszczerbku na komforcie. Zobaczymy.

Wychodzi więc, że woda użyta do tej kąpieli kosztuje:
– ciepła woda: 0,02 zł (21,43 zł / 1000 litrów) x 38 litrów = 0,76 zł
– zimna woda (razem): 0,01 zł (11,47 zł / 1000 litrów) x 25 litrów = 0,25 zł
Razem woda kosztuje 1,01 zł

Płyn do kąpieli:
Używam najprostszej marki Makro – 4 litry za 10 zł. Do kąpieli potrzeba 2 nakrętki („poproszę dużo piany”), czyli 50 ml. Koszt płynu to 0,12 zł. To dokładnie 1/8 kosztu wody. 

Dodatki zdrowotne:
– łyżka oliwy z oliwek – 10 ml
– łyżka sody – 10 g.

Po co to? Oliwy i sody używamy od pierwszych kąpieli. Oliwa działa natłuszczająco a soda dezynfekuje. Nigdy nie używaliśmy żadnych reklamowanych emolientów jak np. Oilatum czy Olian. Ich ceny są za wysokie w stosunku do tego co może dać zwykła oliwa z oliwek.

Najtańsza oliwa z wytłoczyn kosztuje ok. 10 zł za litr. Soda to koszt ok. 90 gr. za 100 g.

Wychodzi więc, że na dodatki wydaję:

– oliwa z oliwek: (0,01 butelki l x 10 zł) = 0,1 zł
– soda: (0,1 paczki 100 g x 0,9 zł) = 0,09 zł

Czyli razem dodatki zdrowotne kosztują 19 groszy. Niestety soda niszczy pianę, dlatego najpierw dodaję do wody płyn do kąpieli i rękami robię jak najwięcej piany a sodę dodaję na koniec. Tak jest lepiej niż najpierw dodać sodę a potem płyn. Dzięki temu, że jest dużo piany, można napuszczać mniej wody, bo i tak poziom się zgadza:)

Szampon do włosów:
Soraya (jednocześnie może służyć jako żel do kąpieli) – 0,5 l za 10 zł. Do mycia głowy zużywam 5 ml. Koszt mycia głowy to 0,01 butelki x 10 zł = 0,1 zł

Nie dodaję kosztu suszenia głowy, bo nie używam suszarki, wystarczy ręcznik.

Łącznie koszty kąpieli to:
0,76 zł (ciepła woda) + 0,25 zł (zimna woda) + 0,1 zł (oliwa) + 0,09 zł (soda) + 0,1 zł (szampon) = 1,3 zł 
1,3 zł to nie dużo, ale jakieś wnioski można wyciągnąć. „Aż” 1/3 kosztów to dodatki. Prawie 60% kosztów to ciepła woda.

Jeśli dziecko kąpałoby się codziennie to rocznie wydamy na to 474,5 zł. Cotygodniowa kąpiel to już tylko 67,6 zł rocznie.

Udostępnij na:
  • Facebook
  • Google +
  • Wykop
Przeczytaj poprzedni wpis:
Eksperyment zakupowy

Na najbliższe miesiące a może i lata planuję eksperyment z zakupami. Planuję porównać dwie lub trzy strategie robienia zakupów. Na oko...

Zamknij