WSZYSTKO, CO WARTO WIEDZIEĆ O KONTACH FIRMOWYCH

Jeśli ktoś czyta mnie od dłuższego czasu, to zna zapewne moją niechęć do artykułów sponsorowanych. Ale tym razem zgodziłem się i to była dobra decyzja. Za chwilę przeczytasz artykuł sponsorowany z serwisu, który mogę z czystym sercem polecić. Dlaczego? Dlatego że PADO24 to nie jakaś chamska sprzedażówka (jakich niestety wiele), ale solidna baza danych na tematy związane z finansami. Sugestie do skorzystania z produktów są bardzo dyskretne (wg mnie nawet za bardzo), a na pierwszym miejscu jest wiedza. Oddaję głos PADO24:

Czy przedsiębiorcy potrzebują konta firmowego?

Naszym zdaniem… tak! Posiadanie konta firmowego wiąże się z wieloma zaletami, których często nie jesteśmy świadomi. Pierwsza z nich to porządek – oddzielanie transakcji firmowych od prywatnych jest tak samo ważne, jak oddzielanie spraw prywatnych od zawodowych. Wpływa to pozytywnie na nasze życie, harmonizuje je oraz pozwala łatwiej nad wszystkim zapanować. Są oczywiście również inne zalety, bardziej pragmatyczne. Konto firmowe pomaga na przykład w prowadzeniu księgowości, gdy posiadamy dochód z innego źródła. Dzięki niemu unikniemy stresu związanego z kontrolą skarbową, gdyż urzędnicy mają wgląd wyłącznie do rachunku bankowego zarejestrowanego w CEIDG – a więc do prywatnego nie. Warto wiedzieć, że konta firmowe często opierają się na innych zasadach niż te osobiste. Prowadzenie rachunku firmowego niestety wiąże się zazwyczaj z dodatkowymi opłatami – jednak niekoniecznie. Jeśli nie chcesz przepłacać, wyszukaj darmowe konto firmowe w Internecie – na pewno Ci się to uda! A nawet jeżeli nie, to opłaty za konto można doliczyć do kosztów uzyskanego przychodu – wystarczy do tego wyłącznie wyciąg bankowy. Ponadto posiadając konto firmowe w tym samym banku, w którym mamy prywatny rachunek, zaoszczędzimy na przelewach między kontami.

Darmowe konta firmowe

Man putting polish bill in piggy bank. Saving money concept

Przedsiębiorcy często reagują alergicznie na hasło „konto firmowe”. Na starcie kojarzy im się ono z dodatkowymi opłatami, więc od razu z niego rezygnują. Jednak czy aby na pewno słusznie? Po dokładniejszej analizie rynku z pewnością odnajdziemy odpowiednią dla nas ofertę. Niektóre banki pobierają opłaty od przedsiębiorców za praktycznie każdą operację, lecz są również rachunki całkowicie bezpłatne lub wiążące się jedynie z naprawdę drobnymi kosztami. Podstawowa kwestia to koszty samego prowadzenia rachunku – w większości banków zapłacimy za to od kilku do nawet kilkudziesięciu złotych miesięcznie. Pamiętajmy też o opłatach za przelewy – banki inaczej traktują te do ZUS-u i Urzędu Skarbowego, a inaczej pozostałe. Te pierwsze są na ogół darmowe, a te drugie już nie.

Konto firmowe a jednoosobowa działalność gospodarcza

W tym przypadku przedsiębiorca po założeniu firmy jest osobą fizyczną – firma jest zarejestrowana na jego dane osobiste, a adres działalności często tożsamy z miejscem zameldowania właściciela. Czy więc do prowadzenia finansów takiej działalności gospodarczej może być wykorzystane konto osobiste? Zazwyczaj nie ma ku temu żadnych przeszkód.

Czy istnieje obowiązek posiadania konta firmowego?

W regulaminach większości banków znajdują się zapisy zobowiązujące  przedsiębiorców do korzystania z przeznaczonej dla nich oferty – zazwyczaj istnieje zakaz wykorzystywania konta osobistego do rozliczeń firmowych. Czy grożą nam za to jakieś konsekwencje? Niestety… tak. Gdy bank zorientuje się, że korzystamy z osobistego konta niezgodnie z regulaminem, może wypowiedzieć nam umowę i zamknąć rachunek. Za przelewy do ZUS i US klient indywidualny zapłaci więcej. Czy warto mieć konto firmowe? Tak, choćby z tego względu, że tylko do ZUS-u właściciel firmy wykonuje aż dwa przelewy w ciągu miesiąca. Regulacje prawne natomiast, warto zaznaczyć, mówią o obowiązku posiadania konta bankowego, ale nie firmowego. To drugie jest konieczne jedynie w przypadku większych firm wykonujących transakcje na bardzo wysokie kwoty (ich konkretna wartość określona została w ustawie). Wejdź na stronę PADO24 i wyszukaj darmowe konto firmowe! Nasza strona ułatwi Ci wybór i  pomoże znaleźć najkorzystniejszą  z ofert.

logo_mobilne (1)

Udostępnij na:
  • Facebook
  • Google +
  • Wykop

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

* Copy This Password *

* Type Or Paste Password Here *

Przeczytaj poprzedni wpis:
MEMOWARKA – TERAZ MOŻESZ SIĘ WYŻYĆ

Raiffeisen POLBANK uruchomił nowy serwis memowarka. Jest to generator memów, wsparty wcześniej akcją telewizyjną, w której ludzie skarżą się, że...

Zamknij