NIE WIEDZIAŁEM, ŻE TAK MOŻNA

Do tej pory nie zajmowałem się tematem produkcji energii ze słońca i wiatru, bo mieszkam w bloku i wydawało mi się, że to nie dla mnie.

Tymczasem na jednym z krakowskich osiedli uchwyciłem coś takiego. Ciekawe czy właściciel miał jakieś przejścia z administracją, wydziałem architektury, strażą pożarną i czy jest w stanie pokryć w ten sposób swoje zapotrzebowanie na prąd?

balkon

Z drugiej strony przecież panele są niewiele grubsze niż balustrada balkonu a wiatrak jest mniejszy niż powszechnie występujące przy balkonach anteny satelitarne. Być może Kraków ze względu na swoje problemy ze smogiem przychylnie patrzy na tego typu inicjatywy? Może nawet facet dostał dofinansowanie za to, że na balkonie będzie używał grilla elektrycznego a nie na węgiel?

No dobrze, żarty na bok. Czy ktoś kompetentny może się wypowiedzieć? Widzieliście coś takiego w innych miastach. Ja w Warszawie nie widziałem.

*****

Zapraszam na:

Udostępnij na:
 • Facebook
 • Google +
 • Wykop

7 komentarzy

 1. Piotr Kierus napisał(a):

  Reaktory zimnej fuzji już budują.

 2. djdomin napisał(a):

  Za drogie panele, za mała wydajność. Opłaca się na jachcie czy w wozie kempingowym, ale nie stacjonarnie w polskich warunkach.

  Obniżka cen paneli i można by myśleć.

  • Piotr Górnicki napisał(a):

   No właśnie. Ktoś, kto sprzedaje panele, mówił mi, że na średnie mieszkanie potrzeba by było 6m2. Ceny są wysokie, ale może skoro to Kraków, to ktoś jakoś załapał się na 50% zwrotu kosztów.

   • djdomin napisał(a):

    Teoretycznie dla Polski można liczyć na 1000 kWh rocznie energii słonecznej (pomijam straty z powodu zadymienia w Krakowie) na powierzchni poziomej. Przy sprawności paneli rzędu 17% daje nam 170 kWh rocznie z m2, przy koszcie panela 600 zł za m2. Do tego dochodzi cały system przechowywania energii elektrycznej (chyba, że ktoś będzie sprzedawał do sieci i kupował, gdy potrzebuje).

    Sprawność można zwiększyć nieco nastawiając panele na słońce.

    Czy inwestycja się opłaca? Bez dopłat raczej trudno…

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

* Copy This Password *

* Type Or Paste Password Here *

Przeczytaj poprzedni wpis:
TO KONTO DA CI DWA RAZY WIĘCEJ

Od dawna możemy korzystać z rewelacyjnej promocji w T-mobile usługi bankowe, ale jest coś więcej. To naprawdę ciekawy szczegół, który podsunął mi Czytelnik. Przeczytasz...

Zamknij