ZUS CZY OFE?

Szekspirowski dylemat – ZUS czy OFE? Napisano na ten temat już bardzo dużo. Rząd ciągnie w stronę ZUS, niezależni eksperci i „niezależni eksperci” ciągną w stronę OFE. Oczywiście doskonale wiadomo, że dylemat dotyczy bardzo małej części naszej składki emerytalnej i nie będzie to miało wpływu na wysokość naszej emerytury.

Dla mnie natomiast najważniejsze jest to, co tak naprawdę objawia się przy okazji tej ostatniej reformy reformy emerytalnej z 1999 r. Pokazany jest kompletny brak długowzroczności rządu, co zrobić z wyludnianiem się naszego kraju. Przypuszczam, że obecne zachęty do posiadania dzieci są w stanie wpłynąć jedynie na decyzje osób z marginesu społecznego.

Bardzo słusznie zauważył Remigiusz, że można by się zainteresować naszymi rodakami pozostającymi za wschodnimi granicami. Czy nie uzbierałoby się 500 000 chętnych z Ukrainy, Białorusi i Litwy? Spokojnie by się uzbierało. Ale trzeba się spieszyć, bo każde kolejne pokolenie coraz bardziej traci świadomość narodową. No i trzeba stworzyć tym ludziom jakieś warunki tu, na miejscu. A to oczywiście są koszty tu i teraz, ale trzeba te koszty ponieść, chyba że wolimy ludzi o ciemniejszej karnacji z innych kręgów kulturowych…

Rząd ma w ręku naprawdę dużo narzędzi. Można stworzyć więcej zachęt podatkowych, pomajstrować przy VAT za rzeczy dotyczące dzieci. Tymczasem, jeśli chodzi o narzędzia, to rząd używa tylko noża i widelca w restauracjach, rozmawiając, jakie by tu jeszcze lody ukręcić, o czym donieśli nam usłużni kelnerzy.

Oczywiście, jak brakuje pieniędzy, to najłatwiej jest obniżyć emerytury, o czym możemy przeczytać tu albo podnieść wiek emerytalny, co już zostało zrobione.

OLYMPUS DIGITAL CAMERABardzo nie podoba mi się chwyt rządu, że jeśli ktoś chce nadal przekazywać swoje składki do OFE, to musi coś z tym zrobić i jednocześnie OFE mają zakaz reklamowania się. Przecież tak działają państwa totalitarne. Dokładnie tak zrobił Putin po aneksji Krymu. Wprowadzone zostało prawo zakazujące tendencji niepodległościowych.

Pamiętajmy, za rok wybory. Nie spieprzmy tego! 

Póki co wysłaliśmy z żoną swoje deklaracje pozostania w OFE.

*****

Zapraszam na facebook – oszczędzanie pieniędzy. Zapisz się też na listę mailingową, żeby otrzymywać info o nowych notkach.

Zajrzyj też na mój drugi blog oszczędzanie w banku. Opisuję ciekawe promocje bankowe i rozdaję książki, które warto przeczytać:)

Udostępnij na:
  • Facebook
  • Google +
  • Wykop

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

* Copy This Password *

* Type Or Paste Password Here *

Przeczytaj poprzedni wpis:
SOKI NIE Z KONCENTRATU – CO MAMY DO WYBORU?

Znów robi się gorąco. Warto by było się czegoś napić. Przypuszczam, że najzdrowszym napojem jest woda (oczywiście o odpowiedniej jakości,...

Zamknij