PIT 2013

Złożyliście już PITy? Mamy na to już tylko tydzień. Ja wczoraj zrobiłem sobie wycieczkę do urzędu skarbowego. Jeśli zamierzasz złożyć PIT osobiście, to jest to już ostatni dzwonek. Z każdym dniem będzie coraz więcej ludzi.

Ja, mimo że mam spory zwrot, jakoś nie mogłem się zabrać za zrobienie wspólnego PITu (mojego i żony). Mój urząd ma „pod opieką” jedną z największych grup ludności w Polsce (o ile nie największą). To urząd dla warszawskiego Mokotowa. 

Co roku staram się składać PIT osobiście. W moim urzędzie jest tak, że w przypadku PITu 36 najpierw mogę w jednym okienku zweryfikować wysokość zaliczek na podatek, które wpłacałem przez cały rok a w innym okienku pani rzuci okiem na poprawność wypełnienia pozostałych rubryk.

Mimo że wypełniam PITy od kilkunastu lat i prowadziłem sobie sam księgowość swojej firmy, to jednak nie zapominam, że nie jestem księgowym i wciąż brakuje mi wiedzy. Przed wypełnieniem PITu musiałem zadzwonić do Krajowej Informacji Podatkowej (bardzo fajny wynalazek). Niestety kilkadziesiąt minut czekałem na połączenie – widać nie tylko ja wpadłem na taki pomysł:) W urzędzie wszystko udało mi się załatwić w przeciągu 50 minut, co uważam za spory sukces.

człowiek przy kompieNie czekajmy na ostatni moment. Im później, tym więcej straconego czasu i nerwów. 

Przy okazji polecam moją wcześniejszą notkę o wypełnianiu PITów. Zawarłem w niej trochę technicznych spostrzeżeń, na co zwrócić uwagę, żeby potem nie żałować.

Nie napisałem wcześniej o kwestii 1% na organizacje pożytku publicznego. To jest naprawdę fajna sprawa. Pamiętajmy, że z tych drobnych sum może się uzbierać naprawdę pokaźna kwota. Pomagajmy, tym bardziej, że nic nas to nie kosztuje. Skorzystaj z wyszukiwarki.

ps. Jeśli ktoś chciałby namiar na dobrą, doświadczoną księgową (Warszawa), to służę pomocą. Piszcie na piotrgornicki(małpa)gazeta.pl

ps. 2 Myślę, że 30 kwietnia przed północą wybiorę się na warszawską Pocztę Główną i zrobię kilka zdjęć osób, które czekały do ostatniej chwili. Będzie ciekawie. Ja sam kiedyś byłem w takiej sytuacji:)

****

Zapraszam na facebook – oszczędzanie pieniędzy. Zapisz się też na listę mailingową, żeby otrzymywać info o nowych notkach.

Zajrzyj też na mój drugi blog oszczędzanie w banku, gdzie piszę o dobrych kontach dla młodych osób.

Udostępnij na:
  • Facebook
  • Google +
  • Wykop

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

* Copy This Password *

* Type Or Paste Password Here *