UBEZPIECZENIE KOMUNIKACYJNE – JAK WYBRAĆ?

Lubię temat ubezpieczeń, dlatego tak często do niego wracam. Dziś parę słów na temat ubezpieczenia komunikacyjnego.

Jeśli masz samochód, to musisz obowiązkowo wykupić OC (ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej). Jeśli spowodujesz wypadek, to poszkodowany uzyska odszkodowanie od twojej firmy ubezpieczeniowej. Oczywiście są tu pewne wyjątki. Nie polecam chociażby celowego powodowania wypadków. To może się źle skończyć…

Nie ma co się zastanawiać nad kupnem OC. Musisz kupić i już. Oczywiście są tacy, którzy nie kupują. O takich sytuacjach nie rozmawiamy. Jeśli stajesz przed wyborem, w której firmie się ubezpieczyć, to wybór jest bardzo prosty – przynajmniej jeśli ograniczasz się do OC – po prostu kupujesz to, co jest tańsze.

Bywają różne ciekawe promocje np. zniżka za przedłużenie na kolejny rok lub zniżka za posiadanie innego ubezpieczenia w danej firmie. Warto się zorientować, co się najbardziej opłaca.

Osobną kwestią (tu już przechodzimy płynnie do tematu OC+AC) jest sprawa pakietów dla nowych samochodów. Kupowałem nowy samochód 4 razy i za każdym razem opłacalne było skorzystanie z gotowej propozycji w salonie. Dodam od razu, że po roku zmieniałem ubezpieczyciela, bo już przedłużenie polisy w danej firmie nie było w ogóle opłacalne.

AC
Ubezpieczenie Auto Casco. To jest bardzo szeroki temat. Ubezpieczenie AC może mieć różny zakres. Tu już warto wczytać się w szczegóły, co dostaniemy w przypadku szkody. To ubezpieczenie chroni nas w przypadku, kiedy np. ktoś uderzy w nasz samochód i ucieknie lub po prostu nasz samochód zostanie skradziony. W przypadku AC w różnych firmach jest tyle opcji, że nie da się tego opisać. Trzeba być naprawdę ostrożnym, żeby się potem nie zdziwić, że np. ubezpieczenie nie obejmuje kosztu wybitej szyby albo nie chroni nas w przypadku kradzieży.

Są osoby, które nigdy nie wykupują tego ubezpieczenia. Ja mam je zawsze. Co prawda wydałem na nie łącznie więcej niż zyskałem, ale miałem kiedyś sytuację, że rozwaliłem samochód i dzięki ubezpieczeniu mogłem go spokojnie naprawić. Gdybym nie miał ubezpieczenia, to od razu musiałbym zamknąć firmę, bo bez samochodu nic bym nie zarobił.

Poniżej wymieniam cechy AC, na które warto zwrócić uwagę przy wyborze firmy i opcji

– Czy ubezpieczenie jest na wypadek kradzieży?
Są tanie AC, które nie chronią nas przy kradzieży naszego samochodu. To jest dobra opcja, jeśli są małe szanse, że nasz samochód zostanie ukradziony. Są marki, których się po prostu nie kradnie:) 

– Ile pieniędzy dostaniemy w przypadku zaistnienia szkody?
Chodzi o to, na jaką sumę samochód będzie ubezpieczony

– Czy w przypadku wystąpienia szkody dostaniemy 100% sumy ubezpieczenia?
Tu jest mowa o tzw. udziale własnym. Ubezpieczyciele chętnie obniżają cenę ubezpieczenia, ale nie ma nic za darmo. Jeśli np. kupimy ubezpieczenie na 30 000 zł z udziałem własnym 10%, to w przypadku szkody całkowitej ubezpieczyciel wypłaci nam 27 000 zł.

– Jak wygląda likwidacja szkody?
Czy ewentualne naprawy będą wykonywane w autoryzowanych warsztatach i z użyciem oryginalnych części? Czy nie będzie uwzględnianej amortyzacji części?

– Czy szkoda w danym okresie powoduje automatycznie podniesienie składki na następny okres?
Dobrze by było nie stracić zniżki, którą już posiadamy. Ja mam 60% zniżki na OC i AC i jeśli miałbym stracić zniżkę za szkodę wynoszącą 200 zł, to mogłoby się to nie opłacić zgłoszenie taj szkody.

Procedura wyboru ubezpieczenia
Jeśli zastanowimy się czy wybieramy OC czy OC+AC, to zaczynamy szukać. Ja co rok przechodzę to samo – po prostu szukam najlepszej opcji. Nie czuję się przyspawany do żadnej firmy  i miałem już ubezpieczenie w firmach: PZU, Warta, AXA, Allianz, Samopomoc. Za każdym razem, kiedy zbliża się koniec okresu ubezpieczenia, siadam do komputera i robię symulacje w różnych firmach, sprawdzam oferty w porównywarkach ubezpieczeń, dzwonię do brokerów. Naprawdę warto. Spróbuj a zobaczysz, jakie są różnice w cenach (nawet dwukrotność).

Bywają różne dziwne sytuacje. Np. ostatnio ubezpieczałem samochód i wyszło w danej firmie, że bardziej mi się opłaci ubezpieczyć samochód i mieszkanie (1010 zł) niż tylko samochód (1060 zł). Firma miała po prostu dużą zniżkę przy zakupie dwóch ubezpieczeń.

A jakie są Twoje doświadczenia z ubezpieczaniem samochodu?

*****

Zapraszam na:

Udostępnij na:
 • Facebook
 • Google +
 • Wykop

5 komentarzy

 1. Tom napisał(a):

  Polecam poprawić takiego babola: „dwókrotność”

 2. BJK napisał(a):

  w tym roku OC w firmie, gdzie się ubezpieczałem poszło w górę o 116 zł :/ Ale cały pakiet OC+AC+assistance w szerokim zakresie (m.n. brak udziału własnego, auto zastępcze na wypadek awarii, hotel jeśli awaria zastanie nas w jakiejś dziczy 😉 ) wyszedł tam akurat najtaniej, choć i tak 60zł drożej niż rok temu :/
  generalnie co roku sprawdzam różne oferty różnych ubezpieczycieli. I chyba po raz pierwszy od 8 lat mam tego samego ubezpieczyciela drugi rok z rzędu…

  • Piotr Górnicki napisał(a):

   Bo to jest tak, jak w innych branżach – dają promocje dla nowych klientów a starych doją. Dlatego nie warto zostawać nigdzie na dłużej.

   • BJK napisał(a):

    akurat pakiet OC+AC+assistance taki jaki mnie interesuje tam wyszedł najtaniej, pomimo większego OC. Co roku sprawdzam cały rynek pod kątem ceny za usługi jakich oczekuję w razie „W”

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

* Copy This Password *

* Type Or Paste Password Here *

Przeczytaj poprzedni wpis:
JAK PŁACIĆ MNIEJ ZA BENZYNĘ

Skoro jesteśmy już przy temacie oszczędnej jazdy, to warto przypomnieć parę bankowych sposobów na niższą cenę benzyny. Dziś o tym,...

Zamknij